Lekeli ciltlerden kurtulun

Lekeli ciltler konusunda bir çoğumuz endişeleniyor, bunun sonucunda kimi zaman sağlıksız yöntemlere başvurabiliyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki yanlış bir işlem sonucunda geçici hatta daha kötüsü kalıcı iz ve lekelere sebep olabilir, istenmeyen durumlar ile başbaşa kalabiliriz. Sizlere lekeli ciltlerden kurtulmak için  doğal ve zararsız yöntemlerden bahsedeceğiz kısaca. Öncelikle bu lekelerin oluşmasına neden olan etkenleri bilmekte fayda var. Bu lekeler güneşe aşırı maruz kalma, hormonal değişiklikler ve makyaj malzemelerindeki çeşitli kimyasallar neden olabiliyor.

Ama doğanın bizlere sunduğu bu mucizeleri uygulayarak pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak hiçte zor değildir.

Yoğurt

Yoğurt Kürü

İçerdiği laktik asit sayesinde yoğurt doğal bir yenileyici görevi görür. Cildinizin ölü hücrelerden kurtulmasında önemli rol oynadığı gibi yüzünüzdeki gözenekleri temizleyerek doğal ve tazelenmiş bir görünüm kazandırır. Erken yaşlanma ile de mücadele eden yoğurt maskesi için az miktarda karbonat ile karıştırıp sorunlu olan bölgeye yarım saat süre ile uygulayın. Ardından ılık su ile temizleyin. Bunu 1 hafta süre ile uyguladığınızda etkilerine şaşıracaksınız.


Elma Sirkesi

Elma Sirkesi

Asidik pH seviyesi ile doğal bir cilt elde etmek için kullanılan sirke, cildi onarmasından ziyade özellikle parlaklık ve canlılık kazandırmak için uzun yıllardır kadınlar tarafından kullanılıyor. Uygulamaya gelince, 1 parça pamuğu elma sirkesine batırın ve yüzünüze uygulayın. Fakat gözünüze kaçırmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. 20 dakika bekletip soğuk su ile durulayabilirsiniz.


Aloe Vera

Aloe Vera

Çok eski çağlardan bu yana aloe vera bitkisi güzelleşmek ve tedavi amacı ile kullanılmakta. Hücreleri yenilemek ve antiseptik faydaları, yanıklar üzerindeki inanılmaz tedavisinin yanı sıra cildi nemlendirmek ve lekelerden kurtulmak konusunda da oldukça başarılıdır. Belki de bu listenin en başında olmayı hak eden aloe vera bitkisinden en iyi şekilde faydalanabilmek için öncelikle bitkinin yaprağını sıyırıp jelini çıkarmamız gerekiyor. Bu jeli günde 2 veya 3 kez sorunlu bölgeye uygulamak yeterlidir.


Limon

Limon

Mucizevi bir meyve olan limon, içerdiği yüksek oranda C vitamini sayesinde,mikropları bizden uzak tuttuğu gibi, melanin üretimini dengeler, içerdiği antioksidanlar hücre yenilenmesinde önemli rol alır.  Geceleri yatarken yüzünüze uygulayacağınız limon suyu cildinize canlılık kazandıracaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta, bu işlemi sadece geceleri uygulamaktır. Çünkü güneş ışığına maruz kalan limon suyu cildinizde beyaz lekelere sebep olabilir. Sabah soğuk su ile durulamak yeterli olacaktır.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın