Lakerda Nasıl Yapılır?

Batı dünyasının suşisi olarak bilinen lakerda, ülkemizde bolca bulunan palamut ve torik balığının en güzel hali olarak bilinir. Rakı ile tüketilen bu mezeyi eminim hepiniz duymuşsunuzdur. Hazır olarak da bulabileceğiniz, fakat fiyatı oldukça yüksek olan bu mezeyi gelin hep beraber hazırlayalım. Lakerda Nasıl Yapılır? Tarifi anlatmadan önce söylemek istediğim en  önemli noktalardan birisi, hiç şüphesiz balığın taze ve günlük olmasıdır. Derin dondurucudan çıkan bir balıktan yapılacak lakerda kısa zaman içerisinde kurtlanarak bozulacaktır. Bu yüzden ilk önce balıkçınızdan taze bir torik veya palamut almalısınız.

Öncelikle balığımızın sırtındaki ve yan yüzgeçlerini hırpalamadan kesiyoruz. Daha sonra büyük ve keskin bir bıçak ile anüs ve kafa kısmındaki yüzgeç izasından gövdeyi kesip ayırıyoruz. Lakerda için balığın orda gövde kısmını kullanıyoruz. Kalan kafa ve kuyruk kısmındaki parçaları çorba yaparak değerlendirebilirsiniz. İç organ ve bağırsakları temizledikten sonra elde ettiğiniz büyük gövde parçasını balığın boyuna göre 3 veya 4 parçaya bölebilirsiniz. Temizlik esnasında damar ve kan pıhtıları kalmamasına özen göstermelisiniz.

Balığın bozulmasına etki eden bir diğer faktör ise kemiğin ortasında bulunan iliktir. Tüm iç organ ve ilikten kurtulmamız gerekiyor. İnce bir tel veya süpürge çöpü ile kemiğin ortasında bulunan iliği çıkarıyoruz. Birkaç kez kemiğin ortasına teli soktuktan sonra iliğin dışarı çıktığını göreceksiniz. Bu işlemleri yaparken her durulama ve yıkama için mutlaka deniz suyu veya bol tuzlu su bulundurun yanınızda.

Tüm bu işlemlerin ardından sıra geldi balığın içerdiği kandan kurtulmaya. Bu işlem için bol tuzlu su içerisinde beklemeye bırakıyoruz. Fakat bu suyu 2 saat ara ile değiştirip, 12 saat boyunca bu işlemi tekrarlıyoruz. Ta ki etin rengi pembeleşip, su içerisinde kan kalmayana kadar. Bu kısmı da başarı ile hallettikten sonra artık balığımız salamura yapmaya hazır.

Salamura Aşaması

Balığımızı sudan çıkarıp temiz bir bez ile kurulayıp suyunun iyice çekilmesini sağlıyoruz. Daha sonra büyükçe bir kavanozun dibine 2 parmak kalınlığında kaya tuzundan bir taban oluşturuyoruz. Dilimlemiş ve tüm kanından arındırmış olduğumuz balığımızı bunun üzerine yatırıp tekrar boşlukları tuz ile dolduruyoruz. Her dilim arasına tuz sermeyi unutmamamız gerekiyor. En üstteki parçayıda koyduktan sonra üzerini temiz bir mermer parçası ile kapatıyoruz ki yağını salan  balık üste çıkmasın. Bu şekilde 2 haftalık beklemesi gerekecek fakat bu süre içerisinde 2-3 günde bir temiz bir bez ile üste çıkan yağı almamız gerekiyor.

15 günün sonunda lakerdamız hazır olacaktır. Geriye kalan tek şey dolaptan çıkarıp yiyeceğiniz kadar kesmek ve afiyetle yemek 😉

Please follow and like us:

Bir cevap yazın