Kahve telvesinin faydaları

Çoğumuzun güne başlarken olmazsa olmazı olan kahvenin, geride kalan telvesini çöpe atıyoruz. Aslında birçok yararı bulunan kahve telvesinin, bu yazıyı okuduktan sonra artık çöpe atmayacaksınız. Öğütülmüş kahve çekirdeğinin içerisinde bulunan yağ ve aromalar büyük ölçüde suya geçse de yeteri miktarda yağ ve koku barındırır. Bu doğal mucizeyi birçok alanda değerlendirebiliriz.  

Bitkiler

Kahve çekirdeği potasyum ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Telveyi bahçenizdeki veya saklılarınızdaki bitkilerin toprağına karıştırarak, ekstra vitamin ve mineral kazandırmış olursunuz. Bitkilerinizi bu karışım ile besleyerek daha hızlı büyüme ve canlılık gözlemleyebilirsiniz.

Peeling olarak kullanın

İçtiğiniz kahveden arta kalan telveyi 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp yüzünüze peeling olarak uygulayabilir, bu sayede hem ölü derilerinizden kurtulup, hemde daha temiz ve pürüzsüz bir cilt elde edebilirsiniz.

Koku giderici olarak kullanma

Arta kalan telveyi küçük bir poşet veya kap içinde buzdolabına yerleştirirseniz kötü kokuların önüne geçmiş olursunuz. Aynı zamanda kahve telvesine eşit miktarda karbonat eklediğiniz taktirde de kötü kokuları engelleyebilirsiniz.

Mum esansı olarak kullanma

Evde parafin ile hazırladığınız mumlarınıza bir miktar telve ekleyerek, ortama hoş kokular yayabilirsiniz.

Leke Çıkarıcı

Tencere ve tavalarınızdaki inatçı kirleride çıkarmakta kullanabileceğiniz kahve telvesini, bulaşık süngeri veya teli ile bir miktar ovalamak yeterli olacaktır. Bu sayede tencere ve tavalarınız ilk gün ki gibi ışıl ışıl parlayacaktır.

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın