Evde Boyoz Yapımı

İzmir Boyozu

İzmir’in vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan boyoz, evde yapmak mümkün mü? Cevap evet. Elbette İzmir’de her köşe başında bir boyozcu görmeniz mümkünken neden evde yapmak için uğraşayım diyebilirsiniz. Fakat ülkemizde maalesef gıda alanında faaliyet gösteren işletmelerin bir kısmı hijyen konusunda bizler kadar hassas olamıyor. Bu yüzden hijyen takıntılı birisi iseniz veyahut İzmir’de yaşamıyorsanız boyoz bulmakta biraz zorlanabilirsiniz.

Ama neyseki boyoz tarifi oldukça kolaydır ve herkes bunu çok kolaylıkla yapabilir. İsterseniz öncelikle malzeme listemizden başlayalım.

MALZEMELER

  • 1 Kilo un (Elenmiş)
  • 2,5 Tatlı kaşığı tuz
  • 1 Tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 Su bardağı bitkisel sıvı yağ

Tarif

Unumuzu eledikten sonra tuz ve şekerimizi ilave edip iyice karıştırıyoruz. Daha sonra ılık su ekleyerek sert bir kıvam alana kadar iyice yoğuruyoruz. 20dk kadar yoğurduktan sonra hamurumuzu temiz naylon poşet veya streç film ile kaplayıp 15dk dinlenmeye bırakıyoruz. Süre dolduktan sonra hamurumuzu silindir şekline getirerek 20-25 kadar eşit parçalara ayırıyoruz. Bu ayırdığımız parçaları da birer top geline getirip yine 15 dk dinlenmeye bırakıyoruz. Bu minik topları merdane yardımı ile ortalama 20cm çapında açalım ve altını üstünü sıvı yağ ile kaplayalım. Yağladıktan sonra yine hamurları 3er veya 5er adet üst üste koyup 15dk dinlenme bırakıyoruz. Süre bittikten sonra artık hamurumuzu açmaya başlayalım, fakat olabildiğine ince açmaya özen göstermelisiniz. Mermer gibi bir tezgah işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. İyice incelmiş olan hamurumuzu bohça şeklinde katlayıp rulolar haline getirelim ve son kez 15dk’lık dinlenmeye bırakalım. Daha sonra 4 parmak genişliğinde parçalar halinde keselim ve ortalarına 2 parmağımızın yardımı ile bastıralım. Yağlı tepsiye dizdiğimiz boyozlarımızı fırına sürelim ve 200° derece sıcaklıkta altın sarısı rengini alana kadar iyice kızartalım.

Hepsi bu kadar. Taze sıcacık boyozlarımız ile beraber haşlanmış yumurta da servis etmeyi ihmal etmeyin 😉

PÜF NOKTASI

Hamuru bekletme sürelerine kesinlikle uymalı ve bolca yağlanmış hamurunuzu mermer gibi sert ve düz bir yüzeyde olabildiğince ince açmalısınız.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın